Finance vedou developery k renovaci chátrajících objektů

V Česku patří mezi velké energetické žrouty staré administrativní objekty, do nichž majitelé neinvestují, takže vykazují značné energetické ztráty. Z některých se staly brownfieldy, dlouhá léta nevyužívané a zanedbané objekty nebo areály čekající na záchranu investorů. Jedná se o různě staré provozy, jejichž regenerace a následný pronájem je příležitostí pro developery.

 

Zbourat, nebo renovovat

Jestli je nutné konkrétní chátrající budovu zbourat, nebo se dá zachránit a renovovat, by měl posoudit odborník. „V ideálním případě nás přizve developer už na začátek projektu. Dokážeme provést kompletní audit a zhodnotit, jestli je technicky možné a finančně únosné nemovitost přestavět tak, aby splňovala nové standardy a byla atraktivní pro budoucí nájemce,“ vysvětluje Václav Bartoš, jednatel společnosti B2 Assets.

 

Nedostatek nové výstavby nahrává renovacím

Revitalizace starých administrativních objektů je důležitá už proto, že kancelářský trh v České republice stagnuje. Například v Praze bylo ve druhém čtvrtletí letošního roku ve výstavbě pouze 143 600 m2 nových kancelářských prostor, což je plocha, která nedosahuje ani předpandemické úrovně. Již rok nebyla v hlavním městě zahájena výstavba nových kanceláří, což se propsalo i do výsledné míry jejich neobsazenosti. Na konci loňského roku jich zelo prázdnotou 7,7 %, kdežto v letošním druhém čtvrtletí dokonce o čtyři desetiny procenta méně[1]. Nové kanceláře se téměř nestaví, protože vysoké náklady na výstavbu se odrazí ve výši nájmů. Renovace starších budov je levnější než budování tzv. na zelené louce, její přidanou hodnotou je omlazení center měst.

 

Rostoucí poptávka po sdílených kanceláří

Stále větší oblibě se těší flexibilní neboli coworkingové kanceláře[2], jejichž aktuální výměra v České republice je 133 000 m2. Nabízejí sdílený pracovní prostor pro odborníky různých odvětví, kteří si kanceláře pronajímají krátkodobě. Často pracují z domova, nebo jsou stále na cestách, takže je pro ně občasné setkání ve společném prostoru bok po boku vítanou změnou. Developeři by proto měli už v projektové fázi počítat s tím, že výsledný kancelářský prostor musí být dostatečně flexibilní.

 

Konec telefonních ústředen

Nefunkční telefonní ústředny bývají v posledních letech automaticky demolovány. Což je škoda, protože mnohdy se stačí jen zamyslet nad jejich dalším využitím. Názorným příkladem úspěšné přestavby je modernizovaná 60letá budova, někdejší ústředna Telecomu na Nerudově náměstí v Liberci. Její historie sahá do roku 1962[3], kdy vznikla jako nová telekomunikační budova Československé státní telekomunikace (ČST). Na konci roku 1977 v ní ministr spojů otevřel první automatickou telefonní ústřednu v tehdejší ČSSR. V 90.letech prošla opravou a zateplením pláště budovy. Telekomunikační společnosti, které v ní sídlily, postupně odešly a do dalších potřebných oprav se dlouhé roky neinvestovalo.

 

Liberecký příběh se šťastným koncem

Nemovitost stojící uprostřed Liberce kompletně zrekonstruoval až v roce 2017 její nový majitel, developerská společnost Arcona Capital, který z velké části zachovala její původní architektonickou podobu. Protože developer přebíral objekt v téměř nepronajímatelném stavu, obrátil se právě na firmu zajišťující facility a property management, aby mu pomohla s revitalizací. Původní technologie nahradily ty moderní, budova získala novou vzduchotechniku, chladicí jednotky, nová okna, světla a rozvody topení. Poté, co developer zmodernizoval kancelářskou budovu v souladu se současnými normami a vytvořil openspace, pronajal ji německé společnosti Knorr-Bremse, významnému německému producentu brzdných systémů pro kolejová a užitková vozidla.

 

Nejen technická správa budov

Budova po renovaci vizuálně získala opět na své atraktivitě. Pět nadzemních pater obývá společnost Knorr-Bremse, ve dvou podzemních podlažích sídlí společnost CETIN. Kromě kanceláří nabízí i skladovací prostory a zázemí pro technologie. Vše potřebné zařídila v rámci facility managementu firma B2 Assets, která pro Arcona Capital zajišťuje technickou správu v celkem 15 podobných technicko-administrativních budovách v Česku, v nichž dříve působil Telecom a dnes má ve většině z nich rozvodnu internetu telekomunikační společnost CETIN.

 

Vítězství v realitní soutěži

Není divu, že přestavba budovy krátce po renovaci zaujala i odborníky, kteří jí přiřkli prvenství na nejprestižnější tuzemské soutěži Nejlepší z realit 2018[4] – Bestof Realty. „V kategorii rekonstruovaných kancelářských objektů jasně dominovala přestavba liberecké telekomunikační budovy. Odborná porota své rozhodnutí zdůvodnila slovy, že se podařilo v menším, ale elegantním projektu účelně propojit původní prvky s moderními technologiemi a službami,“ zdůraznil Václav Bartoš, jednatel společnosti B2 Assets.

[1]     Zdroj:https://www.pragueresearchforum.cz/cs/q2-2023-stabilni-trh-omezena-vystavba/

[2]     Zdroj:https://www.property-forum.eu/news/czech-flex-office-market-continue-to-grow/15292

[3]     Zdroj:https://www.liberecvminulostiasoucasnosti.cz/l/kopie-z-c-k-tkalcovska-skola/

[4]     Zdroj:https://www.bestofrealty.cz/archiv